Såtid i køkkenhaven – det er ikke for sent!

17. oktober 2025 - Thea Poulsen

Efteråret banker på, og de fleste af os har travlt med at høste det sidste fra køkkenhaven og gøre klar til vinteren. Men det er faktisk slet ikke for sent at så nyt – tværtimod! Efteråret er en oplagt tid til at så efterårsafgrøder i køkkenhaven, så du også i de mørke måneder kan glæde dig over frisk grønt. Det kræver ikke meget – bare lidt jord, nogle frø og en smule tålmodighed.

Efterårssåning i højbedene – en hyggelig havedag med børnene

Sidste weekend benyttede vi det smukke septembervejr til en have-dag med børnene. Vi ryddede de sidste gulerødder og visne bønneplanter ud af højbedene og gjorde klar til at så nyt. Børnene hjalp ivrigt med at løsne jorden og lægge frø, og vi nød virkelig at være sammen om det – under en klar blå septemberhimmel.

Vi dyrker vores køkkenhave i lange, trappeformede højbede, der løber langs stakittet. Til vores efterårssåning valgte vi at bruge det øverste ’trin’ – det sted, hvor solen rammer mest i de korte efterårsdage. Det giver de nye planter de bedste betingelser for at spire og vokse.

Hvad kan man så i efteråret? Spinat og vårsalat er perfekte valg

Vi valgte at så spinat og vårsalat, som begge egner sig rigtig godt til efterårssåning i højbed. De er kuldetolerante og klarer fint de skiftende temperaturer i efteråret.

  • Spinat spirer som regel i løbet af 7–14 dage. Hvis du sår i slutningen af september eller starten af oktober, kan frøene dog også vælge at ligge i dvale og først spire til foråret. Det betyder, at du faktisk kan få en ekstra tidlig høst næste sæson – uden at skulle så igen.

  • Vårsalat (også kendt som feldsalat eller mache) spirer lidt langsommere, men er til gengæld utrolig hårdfør. Den kan overvintre både i bedet og i drivhus, og giver lækre, små sprøde blade – perfekt til vinterens salater. Vi har gemt halvdelen af frøene til næste weekend, så vi kan forlænge høsten med et par ugers mellemrum.

Såtid i efteråret – høsttid når du har allermest brug for det

Efteråret er ikke kun en tid for oprydning og nedlukning af haven – det er også en mulighed for at forlænge sæsonen og få noget grønt på tallerkenen, netop når kroppen trænger til friske vitaminer. I en tid hvor haven ellers går i dvale, er det ren luksus at kunne hente sine egne hjemmedyrkede spinatblade eller vårsalat.

Og hvis du har et drivhus eller en overdækket altan, kan du med fordel så direkte der – her kan vårsalaten dyrkes hele vinteren med lidt beskyttelse.

Forbered din have til efterårssåning

Vil du også så i efteråret? Her er vores bedste tips:

  • Vælg solrige placeringer i haven eller højbedet – især hvis dagene er korte.

  • Forbered jorden godt: fjern gamle planter, løs jorden, og tilsæt evt. kompost.

  • Vælg robuste sorter, som trives i køligere temperaturer – f.eks. spinat, vårsalat, vinterportulak eller asiatiske bladgrøntsager.

  • Dæk eventuelt med fiberdug eller en væksttunnel, hvis vejret bliver koldt eller vådt.

Glæden ved de første spirer i efterårshaven

Nu venter vi spændt på at se de første spirer titte frem mellem jordklumperne. Og vi glæder os til, at vores efterårssåede køkkenhave kan levere sprødt, grønt fyld til madpakken og middagsbordet i de kolde måneder.

Det er både hyggeligt, lærerigt for børnene – og enormt tilfredsstillende at hente noget friskt fra haven, når vinteren føles længst.