Prisbelønnet design

Dansk produceret

Leveringstid 1-5 dage

Gratis levering over 1500 kr

Besøg os / afhent på Amager

Højbede på tagterrassen

En tagterrasse er, som ordet siger, en terrasse placeret på taget af et hus. I alle danske byer er der huse med fladt tag eller som en del af et hus med hældning på taget.  I København er der knap en halv million kvadratmetre, der gemmer sig på byens tagetager. Mange steder i Danmark er både private og kommuner ved at springe på den grønne tagbølge. Trods krisen i byggebranchen oplever byggefirmaerne en god efterspørgsel. Der anlægges grønne tage i Skagen, Aalborg, Århus, Fredericia og flere steder i København og Nordsjælland. For eksempel får Rigsarkivet i København snart grønt tag, ligesom der også er kommet en stor taghave oven på en p-kælder ved Holbæk Havn.

Fordelen ved en tagterrasse er, at man løftes op fra terræn og har sol i mange af døgnets timer. Endvidere er der uforstyrret udsigt til byens tårne og tegltage. Ulempen ved en tagterrasse kan være, at den ligger lidt ubeskyttet og kan være knap så rar at være på, når det blæser.

højbede giver liv på tagterrassen
Højbede i forskellige højder, størrelser of faconer er en god måde at gøre altanen eller tagterrassen mere grøn

To andre væsentlige fordele ved grønne tage:

Den ene – og den er meget aktuel nu – er at grønne tage er med til at aflaste kloaksystemet og dermed modvirker oversvømmelser. Et grønt tag kan opsamle op til 50 procent af det regnvand, der falder på taget. Det regnvand, der ikke bliver opsamlet, tager længere tid om at løbe ned i kloakken, når det først skal filtreres gennem planterødder mm. Undersøgelser viser, at et grønt tag kan forsinke regnvandet med ni minutter, og selv om det ikke lyder af meget, er det tid nok til, at kloakkerne ikke bliver overbelastede.

Den anden fordel er at grønne tage er med til at sænke temperaturen. De virker afkølende i modsætning til et sort tag, der suger masser af varme. Det gør bygningen mindre varm og nedsætter behovet for aircondition, og om vinteren isolerer det grønne tag huset. Dermed udledes der mindre CO2.

højbed som læskærm på tagterrassen
Her er et højbed i jern med rust overflade brugt som læskærm på tagterasen. Bemærk bundpladen, som er hævet en smule over terrassen ved hjælp af små knopper, så der opstår ventilation under højbedet, og træværket beskyttes mod misfarvninger

En tagterrasse kan blive hele ejendommens hjerte.  Det bliver der, vi lever vores liv i sommerhalvåret og hygger os med naboer, venner og gæster. Der er plads til havemøbler, grill og masser af blomster. En taghave uden grønne planter er en umulighed. Der bør være krydderurter og grøntsager i højbede og krukker til at forsyne din aftensmad eller madpakke med friske råvarer. Tænk sig at kunne gå op af trappen eller ud på terrassen og hente frisk timian, salat eller endda nyopgravede kartofler.

grøn frokoststue på tagterrassen med højbede
Mange virksomheder er begyndt at lægge ubenyttede tagflader om til terrasser, hvor medarbejderne kan nyde frokosten i sommerhalvåret. Grønne planter i højbede giver både skygge og noget kønt at se på imens